MVR14D102K-S
Mfr.Part #
MVR14D102K-S
Manufacturer
Meritek
Package/Case
Datasheet
MVR14D102K-S
Description
VARISTOR 1000V 6000A DISC 14MM H
Stock
475
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
TVS - Varistors, MOVs
Capacitance @ Frequency :
200 pF @ 1 kHz
Current - Surge :
6 kA
Energy :
280J
Features :
High Surge
Maximum AC Volts :
625 V
Maximum DC Volts :
825 V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Circuits :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Disc 14mm
Product Status :
Active
Varistor Voltage (Max) :
1100 V
Varistor Voltage (Min) :
900 V
Varistor Voltage (Typ) :
1000 V